Najważniejsza porada prawna na temat umowy najmu na czas określony

Czas czytania: 2 minuty

Najważniejsza porada prawna na temat umowy najmu na czas określony „zastanów się dwa razy zanim ją podpiszesz”.

Po pierwsze, umowa najmu na czas określony trwa tak długo jak postanowiły o tym strony w umowie. 

Po drugie, jest zawierana, aby trwać przez określony w umowie czas nie po to zaś, aby ją kończyć przed terminem. 

Po trzecie, wyjście z niej możliwe jest tylko wtedy, gdy mówi o tym umowa. Oznacza to nic innego jak to, że gdy ona milczy na ten temat – najmu nie można wypowiedzieć. Tak właśnie jest. Choć często Klienci ignorują ten fakt uznając, że będą się tym martwić potem. Tylko z czego ma wynikać uprawnienie do zakończenia umowy przed terminem, skoro nie zagwarantujemy sobie tego w umowie. Ta ignorancja treści umowy powoduje potem wielkie szkody.

Powyższe rozważania zrodziły się na polu sytuacji w jakiej znalazł się mój znajomy zawierając umowę najmu lokalu w centrum handlowym. Prowadzenie tam działalności okazało się nierentowne po krótkim czasie od podpisanie umowy. Umowa była na czas określony. Za zakończenie najmu przed terminem przewidziana była kara umowna równa wartości czynszu za czas trwania umowy, podobnie jak za niewywiązanie się z obowiązku otwierania lokalu w godzinach pracy centrum handlowego. I co pozostało znajomemu?

Udzielona mu porada prawna pozostanie naszą tajemnicą, ale to zdarzenie obrazuje nadal niedostateczne utrwalenie w świadomości społeczeństwa zwyczaju uważnego czytania umowy przed jej podpisaniem, jak i nawyku korzystania z porady prawnej przed zawarciem umowy o charakterze długoterminowym w sytuacji, gdy rodzi ona pytania na które nie umiemy odpowiedzieć sami. 

Z uwagi na zbliżającym się okres świąteczny życzę wszystkim więcej czasu, aby móc pochylić się z uwagą nad kontraktami, które będziemy zawierać w 2023 roku.