Najem okazjonalny w sześciu krokach 

Czas czytania: 8 minut

Krok pierwszy

Umowę możesz sporządzić sam za pomocą wzorów dostępnych w internecie. To o czym musisz pamiętać to fakt, że umowa musi być zawarta na piśmie i na czas określony, maksymalnie do 10 lat.

Inną opcją jest udanie się do prawnika, który sporządzi umowę skroją specjalnie dla Ciebie. Tą opcję wybierasz gdy chcesz, aby umowa zawierała dodatkowe zapisy; czy to w sytuacji, gdy lokal jest świeżo po remoncie i chcesz przywrócenia lokalu do stanu poprzedniego bądź chcesz, aby znalazł się w umowie zapis uprawniający najemcę do wypowiedzenia umowy dopiero po upływie kilku miesięcy. Konsultacje z prawnikiem wybierz także gdy, masz złe doświadczenia z dotychczasowym przebiegiem najmu, a umowa którą posiadasz okazała się niewystarczająca do zabezpieczenia Twoich interesów. Tak, to ten moment, aby ją ulepszyć. 

Krok drugi

Podpisujesz umowę z najemcą.

Wraz z umową możecie podpisać protokół zdawczo – odbiorczy, który przedstawi stan liczników lokalu na dzień zawarcia umowy. Dodatkowym elementem umowy może być dokumentacją fotograficzną sporządzona w dniu najmu. Dzięki temu zawsze wiadomo jak wyglądał lokal na początku Państwa współpracy. Poza tym, łatwiej potem sprawdzić braki w urządzeniu mieszkania, jak i dostrzec szkody.

Krok trzeci

Najemca na piśmie wskazuje lokal (tzw. lokal zastępczy), w którym zamieszka w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.

Krok czwarty

Właściciel lokalu zastępczego na piśmie wyraża zgodę na zamieszkanie najemcy i osób z nim przebywających w jego mieszkaniu. Wynajmujący może zażądać od najemcy informacji z elektronicznej księgi wieczystej, aby nie było wątpliwości co do tego, czy oświadczenie o przyjęciu najemcy podpisała osoba posiadająca tytuł prawny do lokalu zastępczego.

Krok piąty

Wizyta u Notariusza.  

To czego potrzebujesz od notariusza to oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym   podda się on egzekucji i zobowiąże się do opróżnienia i wydania lokalu użytkowanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego w terminie wskazanym w żądaniu opróżnienia lokalu.

Na pierwsze spotkanie u notariusza zabierasz ze sobą podpisaną umowę najmu okazjonalnego oraz dokumenty, które dostarczył Ci najemca – to jest oświadczenie wskazujące lokal zastępczy do którego się przeniesie, gdy Wasza umowa dobiegnie końca oraz oświadczenie właściciela lokalu zastępczego o zgodzie na przyjęcie najemcy. 

Notariusz posiada własny wzór oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Od Ciebie potrzebuje jedynie wyżej wskazanych dokumentów.

Drugie spotkanie u notariusza to samo podpisanie oświadczenia przez najemcę. Dodatkowo, masz prawo żądać, aby na spotkaniu z notariuszem stawił się także właściciel lokalu do którego, najemca ma się przenieść po zakończeniu Waszej umowy. 

Tego rodzaju rozwiązanie ma w praktyce miejsce, gdy najemcą jest student przebywający na utrzymaniu osób trzecich. Wówczas to rodzic przybywa z nim do notariusza – student podpisuje oświadczenie o poddaniu się egzekucji, zaś rodziciel zgodę na przyjęcie do siebie najemcy po zakończonej umowie do siebie.

Krok szósty

Zgłaszasz jako wynajmujący zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego ze względu na miejsce zamieszkania w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. 

Czas na podsumowanie

Reasumując, scenariusz działań przy zawarciu umowy najmu okazjonalnego jest następujący : 

1.     Podpisują Państwo przygotowaną umowę najmu. 

2.     Najemca podpisuje oświadczenie zawierające wskazanie innego lokalu do którego się uda po zakończeniu umowy najmu.

3.     Z w/w dokumentami idziecie Państwo do notariusza. Generalnie będzie go interesowała umowa najmu. Akt notarialny zawierający oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji na rzecz wynajmującego przygotowuje notariusz, na podstawie dostarczonej umowy najmu okazjonalnego. 

4.     Mała uwaga dotyczy oświadczenia właściciela lokalu do którego trafi najemca w razie ustania stosunku najmu wynikającego z umowy najmu okazjonalnego. Przygotowane oświadczenie podpisuje osoba trzecia (właściciel lokalu gdzie ma trafić najemca) we własnym zaciszu domowym. 

Jest również możliwość, że na wyraźne życzenie wynajmującego oświadczenie to może być podpisane w obecności notariusza. To Państwo dokonują wyboru drogi w tym zakresie. Zatem przy wyborze tej opcji u notariusza z umową najmu okazjonalnego w ręku stawiają się Państwo, najemca i właściciel lokalu, gdzie ma trafić najemca.

5.     Notariusz potrzebny jest przede wszystkim do oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji, bo tak mówią przepisy prawa. 

6.     Notariusz posiada swoje standardowe wzory, w zakresie oświadczenia najemcy o poddaniu się egzekucji i Państwo sami nic nie muszą przygotowywać.

Warto wiedzieć również, że najem okazjonalny …

Jest możliwy, gdy po obu stronach są osoby fizyczne i generalnie chodzi w tej umowie o zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. Przedmiotem najmu okazjonalnego może być tylko lokal mieszkalny. Z tego rodzaju najmu nie korzystamy, gdy najemca che prowadzić w lokalu dzialalność usługową.

Kończąc, chciałabym zwrócić uwagę na kwestię wypowiedzenia przedmiotowej umowy. W przypadku podjęciu decyzji o takim zapisie rekomenduję doprecyzowanie sytuacji w których można wyjść z umowy przed czasem. Samo wskazanie, że „z ważnych przyczyn” prawnie dopuszczalne jest wypowiedzenie umowy to stwierdzenie byt ogólne. Wymaga opisania co dla danej strony będzie taką sytuacją, aby uniknąć możliwości powstania konfliktu na tym tle później.