Problematyka rozwiązania umowy o pracę za pośrednictwem mejla

Czas czytania: 4 minuty

Zwolnienie z pracy mejlem stanowiło jeden z projektów tarczy antykryzysowej 3.0 w stanie epidemii SAR-CoV-2. Ostatecznie jednak pomysł ten pozostał jedynie na papierze. Ten zamysł ustawodawczy dał asumpt do stworzenia niniejszego wpisu.

Zgodnie z art. 30 § 3 kodeksu pracy, oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.

Skuteczne i zgodne z prawem oświadczenie woli za pośrednictwem mejla

Powstaje pytanie jakie rozwiązanie daje nam skuteczność i zgodność z literą prawa.

Odpowiedź znajdujemy w art. 78 1 kodeksu cywilnego zgodnie z którym oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej. Do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Istnieje zatem sposób, aby zwolnienie przez mejla stało się w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami.

A co jeśli coś pójdzie nie tak, to znaczy zdecydujemy się wysłać mejla z zwykłym oświadczeniem. Wówczas mamy do czynienia ze skutecznym, ale wadliwym wypowiedzeniem czy rozwiązaniem umowy. Powyższe daje podstawy do dochodzenia przed sądem pracy odszkodowania.

Skuteczność oświadczenia woli mimo niedochowania formy pisemnej

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia bez zachowania formy pisemnej (na przykład ustnie) jest wadliwe, ale skuteczne.

Ważne jest to, aby oświadczenie woli dotarło do adresata w taki sposób, aby mógł zapoznać się z jego treścią. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 marca 1999 roku (sygn. akt I PKN 631/98) stwierdził wprost, że ustne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę przekazane pracownikowi przez bezpośredniego przełożonego jest skuteczne.

Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę może być wyrażone przez każde zachowanie, ujawniające wolę w sposób dostateczny, a więc także w sposób dorozumiany, mimo jego formalnej wadliwości.

Oświadczenie w takiej formie (ustnej czy też w rozmowie telefonicznej) nie powoduje nieważności takiej czynności prawnej, aczkolwiek upoważnia pracownika do wystąpienia na drogę sądową z odpowiednim roszczeniem przewidzianym przepisami prawa.

Alternatywne rozwiązanie

Z swojej praktyce adwokackiej w stanie epidemii spotykałam się również z sytuacją, kiedy przy pracy zdalnej pracodawca wysyłam pracownikowi list polecony z oświadczeniem woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, a w ślad za nim mejla o zamiarze rozwiązania stosunku pracy. W takim przypadku należy jedynie pamiętać o tym, aby oświadczenie w formie pisemnej wyszło jako pierwsze, a mejl miał charakter informacyjny.