NOTARIALNY REJESTR TESTAMENTÓW (NORT) CZYM JEST I CO W NIM ZNAJDZIEMY?

Czas czytania: 5 minut

Co to jest NORT?

NORT to skrót dla oznaczenia notarialnego rejestru testamentów. 

Podstawa prawna utworzenia NORT

NORT został powołany uchwałą Nr VII/46/2011 Krajowej Rady Notarialnej z dnia 4 czerwca 2011 roku w sprawie utworzenia rejestru testamentów i zasad jego funkcjonowania. 

Przedmiot zarejestrowania w NORT  

Notariusz rejestruje testament na wniosek testatora złożony:

– bezpośrednio w testamencie notarialnym,

– w protokole przyjęcia testamentu własnoręcznego na przechowanie, albo

– w oddzielnym protokole, jeśli przedmiotem rejestracji jest testament notarialny dotychczas nie zarejestrowany lub testament własnoręczny przechowywany już przez notariusza, który ma go zarejestrować.

Czy każdy testament trafia do NORT?

Nie. Testament rejestruje notariusz na wniosek testatora (osoba, która na wypadek śmierci przedstawiła sposób rozporządzenia swoim majątkiem w testamencie). Oznacza to, że musi być wyraźna wola osoby sporządzającej testament notarialny na umieszczenie go w tym rejestrze. Dalej, to samo dotyczy testamentu własnoręcznego przechowywanego przez notariusza. Musi istnieć zlecenie na dokonanie czynności ujawnienia testamentu własnoręcznego w rejestrze. Przechowywanie testamentu własnoręcznego u notariusza nie jest równoznaczne z umieszczeniem go w NORT.  

Czy testament jest od razu widoczny w NORT? Czy można to sprawdzić za pośrednictwem internetu?

Wpis w NORT pozostaje niejawny za życia testatora. Wynika to z faktu, że testament nabiera mocy prawnej w momencie śmierci spadkodawcy. Informacje o zarejestrowanych w NORT testamentach określonego spadkodawcy (testatora) można otrzymać wyłącznie za pośrednictwem notariusza. 

O udzielenie informacji może wystąpić każdy, kto przedstawi notariuszowi odpis aktu zgonu lub inny dokument, z którego wynika, że spadkodawca nie żyje. Z czynności tej notariusz sporządza protokół i umieszcza w nim informacje na temat wyniku przeprowadzonego poszukiwania. 

Co można jeszcze sprawdzić w NORT?

W NORT testator może sprawdzić informacje na temat własnych testamentów. 

Kto może wykreślić wpis w NORT?

Wpis testamentu w NORT wykreśla się na każdy wniosek testatora. 

Jaka jest opłata za wpis do rejestru testamentu?

Wpis do rejestru jest bezpłatny.  To samo tyczy się wyrejestrowania testamentu. 

Jakie informacje uzyskam z NORT?

Notarialny Rejestr Testamentów nie zawiera informacji o treści testamentu ani danych osobowych spadkobierców. Potwierdza on jedynie fakt, że określona osoba sporządziła testament i złożyła dyspozycję jego rejestracji, oraz wskazuje, w której kancelarii notarialnej można otrzymać wypis tego dokumentu. Dostęp do treści testamentu i możliwość stwierdzenia dziedziczenia na jego podstawie wymaga wykazania interesu prawnego na ogólnych zasadach prawa spadkowego.

Czy uzyskanie informacji o testamencie z NORT jest bezpłatne?

Nie, czynność ta jest odpłatna i jej koszt zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej z dnia 28 czerwca 2004 r. wynosi do 200 złotych. 

Jakie są korzyści z umieszczenia testamentu w NORT?

Zarejestrowanie testamentu w NORT zmniejsza ryzyko nieodnalezienia testamentu i ujawnienia go z opóźnieniem. Dodatkową zaletą jest ułatwienie ujawnienia wszystkich testamentów testatora po jego śmierci za pomocą jednej czynności dokonywanej w kancelarii notarialnej – bez potrzeby długotrwałych i czasochłonnych poszukiwań.